Merhabalar arkadaşlar, bu makalemde sizlere Linux'un tarihçesi hakkında kısa bilgiler vereceğim.Öncelikle Wikipedi'den ve yabancı kaynaklardan yararlanarak bu bilgiyi sizlere sunmaktayım.

Linux, 1991 yılında Finlandiyalı bir üniversite öğrencisi olan Linus Torvalds tarafından, daha eski işletim sistemlerinden birisi olan UNIX mimarisi ve POSIX standartlarına uygun ve diğer işletim sistemlerinden bağımsız olarak geliştirilmeye başlanmıştır. Kullanıcı araçları olmayan sadece bir çekirdek yazılımdır.

Ancak çok daha önce, 1984 yılında, UNIX mimarisine uyumlu bir işletim sistemini Özgür yazılım projesi olarak geliştirmek isteyen Richard Stallman MIT'deki görevinden ayrılmıştı.GNU Projesi adını verdiği çalışma ise 1991 yılına gelindiğinde kullanıcı araçları hazır ancak çekirdek yazılımı eksik bir durumdaydı.

 
 

1992 yılında Linus Torvalds geliştirdiği bu çekirdek yazılımı daha çok geliştirici ve katkıcının desteğini alabilmek için Özgür yazılım olarak GNU Genel Kamu Lisansı ile yayınlamaya karar verdi. Böylece bu iki proje birbirlerinin eksik taraflarını tamamlamış ve tam bir işletim sistemi olarak sunulabilir hale gelmiş oldu.Bu işletim sistemi 1994 yılında GNU bülteninde "Özgür UNIX Benzeri" olarak duyuruldu.Linus Torvalds Linux'u geliştirme hikayesini kaleme aldığı Yalnızca Eğlenmek İçin adlı eserinde anlatmıştır.

Bu şeklide LINUX'un gelişimi devam etmiştir.Ve her sene Linux'a güncellemeler gelerek, Windows'dan daha güvenli olduğunu kanıtlamış bir işletim sistemidir.Okul çağındakiler veya oyunlara bağımlı olanlar tabiki de doğal olarak Windows işletim sistemini kullanmaktadır.Ancak çoğu şirket ( özellikle yurt dışındaki şirketler ) linux işletim sistemini kullanmaktadır.Bunun altında da açık kaynaklı kod ve güvenlik yatmaktadır.

Sonraki makalemde görüşmek dileği ile hoşçakalın.!.

Linux Dersleri - Linux Tarihçesi

Yorum Paneli
Adınız (*)
 
Mail Adresiniz (*)
 
Mesajınız (*)
Güvenlik Kontrolü :
sayi