İlk makalemden herkese merhabalar arkadaşlar.İlk web sitem KODKOLIK.NET adlı sitedir, oradan dilediğiniz dile çalışabilirsiniz.Bu web sitesini tamamen Linux için yaptım, yani sadece Linux dağıtımlarını anlatacağım.

 

 

Bu makalemde, Linux hakkında bilgiler vereceğim.Linux ile ilgili bir çok kaynak bulabilirsiniz. Hem basılı kaynaklar hem de internet üzerinde pdf, doküman vs. şeklinde bir çok kaynaktan faydalanabilirsiniz.Ben genellikle KALI LINUX işletim sistemini kullanıyorum.

 

linux dersleri, siyahekran.net, linux tutorials

 

Linux ( telaffuz : Lin-uks ) : bilgisayar işletim sistemlerinin en temel parçası olan çekirdek yazılımlarından bir tanesidir. GNU Genel Kamu Lisansı ile sunulan ve Linux Vakfı çatısı altında geliştirilen bir özgür yazılım projesidir. Linux ismi ilk geliştiricisi olan Linus Torvalds tarafından 1991 yılında verilmiştir.Günümüzde süper bilgisayarlarda, akıllı cihazların ve internet altyapısında kullanılan cihazların işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.Bunlardan en popüler olanı Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemidir. Ayrıca Linux ismi, bu çekirdek kullanılarak oluşturulan işletim sistemlerini genel anlamda tanımlamak için yaygın bir kısaltma olarak da kullanılmaktadır. Örneğin Linux çekirdeği ve GNU araçları bir araya getirilerek tam bir işletim sistemi olarak sunulduğunda GNU/Linux dağıtımı olarak adlandırılır, ancak konuşma dilinde kısaca Linux olarak ifade edilmektedir.Linux kelimesinin bu iki farklı kullanımının yol açabileceği karışıklıktan kaçınmak için çekirdek yazılım hakkındaki teknik bilgiler Linux çekirdeği maddesinde,hakkındaki dağıtımlar hakkındaki bilgiler Linux dağıtımları maddesinde verilmiştir.

Sonraki makalemde sizlere Linux'un Tarihçesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.Hoşçakalın.!.

 

Bu Dersin Videosunu Aşağıdan İzleyebilirsiniz
Linux Dersleri - Giriş

Yorum Paneli
Adınız (*)
 
Mail Adresiniz (*)
 
Mesajınız (*)
Güvenlik Kontrolü :
sayi