Merhabalar, bu makalemde sizlere Information Gathering araçlarından Netdiscover aracını tanıtacağım.Netdiscover, esas olarak DHCP sunucusu olmayan kablosuz ağlar için geliştirilmiş, pasif bilgi toplama aracıdır. Bu merkez / anahtarlamalı ağlarda da kullanılabilir. Bu araç, belirli bir ağda IP adresini hızlı bir şekilde toplamamızı sağlayacak ve yukarıda belirtildiği gibi, DHCP sunucusuna sahip olmayan kablosuz ağlarda harika iş yapacaktır.Kısacası local ağlarda (kendi ağımızda) bulunan cihazları tespit etmek (IP, MAC vb.) için kullanılan bir programdır.

 

netdiscover, kali netdiscover, aziz ışık, hacker

 

Yukarıda programın örnek bir çıktısını görmektesiniz.15 adet parametre bulunmaktadır.Bu parametrelerin ne anlama geldiği de yan tarafında belirtilmiştir.

 

 

Örneğin, bir modeme 10-15 kişi bağlı ve ben bu modeme bağlı olan telefon-pc ' lerin IP ve MAC adreslerini ve isimlerini öğrenmek istiyorum, bunun için en çok kullanılan parametreyi, yani -p parametresini kullanmalıyım.Kullanımı aşağıdaki gibidir;

 

netdiscover, siyahekran, kali linux 2017.2

 

Yukarıdaki gibi bir ekran çıktısı ile karşılaşıyoruz, çok kişi bağlı olmadığı için, bize böyle bir sonuç vermiş oldu.

Bunu şu şekilde de yapabiliriz :

 

netdiscover -i -wlan0 -r 192.168.1.1/24

 

Yukarıdaki komut ile wlan0 local ağımızda bulunan cihazların ip ve mac adreslerini görebiliriz.Kullanımı bu şekildedir, sonraki makalelerimizde görüşmek dileği ile hoşça kalın..

Kali Linux Dersleri - Netdiscover Kullanımı

Yorum Paneli
Adınız (*)
 
Mail Adresiniz (*)
 
Mesajınız (*)
Güvenlik Kontrolü :
sayi